Poradnik Fortowy.

Oto jest poradnik który jest stworzony przez dowódców/fortowców z całego TW 😉

Przed przeczytaniem warto zapoznać się z tym tematem – Klik

Oraz warto pamiętać- to wszystko jest napisane przez różnych dowódców którzy grają na różnych światach, mają różnego wroga, różnego sojusznika, ich ludzie mają różne hp. Jeśli u niego coś działa to nie zawsze będzie działać u Ciebie 😉

 

Na pierwszy ogień idzie Dzizes z s10

Dzizes

Porady dotyczą obron, zwłaszcza większych fortów, bo te są w tej chwili najtrudniejsze. Ataki są banalne, kto przegrywa ataki przy wyrównanych silach (podobne hp i liczba online obu stron) nie powinien brać sie za dowodzenie.

1. Pierwsza sprawa to znać sile swoja i wroga. Na sile przeciwnika składa sie to, jak wiele na bitwę przychodzi od niego fortowcow (komplety/nadkomplety), proporcje ilu z nich jest online/offilne oraz jakość rozkazów i dowodzenia.

2. Rzadko sie zdarzają bitwy z kompletami online po obu stronach. Zwłaszcza na średnich i dużych fortach. Wtedy oczkiem uwagi są offy i taktyka im zadana w rozkazach. Dlatego dobrze zorganizowana obrona zaczyna sie od… szpiega, który poda rozkazy przeciwnika na atak, tak aby dostosować swoje rozkazy na obronę i odpowiednio ustawić broniących.

3. Znając rozkazy przeciwnika doświadczony dowodząca ma obraz jak Bedzie przebiegał atak w jego wstępnej fazie i tak pisze taktykę, by możliwie najlepiej zniwelować jego skutki. W miarę skutecznie można próbować eliminować szkodliwość offow przeciwnika, co może znacząco utrudnić atakowi wygraną.

4. Przy wyrównanych silach na rozwiniętych światach (sensowne hp fortowcow) jedyna szansa na obronę dużego/średniego fortu jest chowanie sie przed ostrzałem i utrudnianie atakowi zajęcia najkorzystniejszych pozycji do prowadzenia takiego ostrzału. Pójście na bezpośrednia konfrontacje i wymianę ognia oznacza szybsza utratę hp w obronie niż w ataku, a w konsekwencji jego brak w późniejszych rundach, gdy jest ono najpotrzebniejsze.

5. Kluczem do skutecznej obrony w środku fortu są pp-ki koksy online z premia postaci. Im ich więcej, tym większe pole manewru ma dowodząca. Druga ważna sprawa są madre offy – skoro rozkazy są na obronę fortu w środku, to każdy off, który zginie na umocnieniach jest dla obrony przeciwskuteczny i trzeba pilnować, by takich w miarę możliwości przed bitwa eliminować.

6. W wypadku nadkompletów istotne jest prawidłowe rozgwiazdkowanie. Prawie zawsze lepszy jest gracz online wykonujący rozkazy, niż off z większym hp. Chyba ze różnica poziomów i broni fortowej wyraźnie przeważa na stronę offa.

7. Nie wszystkie baszty warto bloczyc pp-kami i nie zawsze wszystkie na raz. Często ostrzał na dana basztę robi sie na tyle niewielki, ze bronic może jej normalny koks, a pp-ka warto oszczędzić na największy ostrzał. Czasem warto tez puścić jedna basztę i dać wskoczyć offom przeciwnika, tak aby środek fortu miał do kogo strzelać. Najgorsza sytuacja jest puszczenie dwóch baszt równocześnie. W wypadku straty baszty trzeba trzeźwo ocenić sytuacje – Bronic kolejnej najbardziej narażonej na przejecie, a w międzyczasie tak ustawić obrońców w środku fortu, żeby ostrzeliwać słabszy sektor przeciwnika (np. mur, jeśli go zajmie). Itd. itp.

8. Niedocenianym elementem w trakcie obrony jest obrona flagi. Z reguły następuje w końcowej fazie gry, dlatego tak ważne jest, aby oszczędzać hp graczy online na ta cześć rozgrywki. Nieoceniony bywa pp-k koks. Czasami nie warto tez bloczyc zupełnie przeciwnikowi dojścia pod flagę. Warto nieraz go wpuścić do minusowego sektora przy niej, aby w nim szybciej trącił hp. Decyzja należy od osadu sytuacji przez dowodzącego. Ba, czasami skuszenie przeciwnika do przedwczesnego pójścia na flagę może być kluczem do zwycięstwa.

9. Najwięcej początkujący dowodząca może nauczyć sie słuchając innych, najlepiej dobrych dowodzących. W następnej kolejności warto śledzić udane obrony, gdzie siły były wyrównane i oglądać ich ripleye na westforts.com (nie tylko ze swojego swiata).

10. Dobry dowodząca szybko ocenia sytuacje i reaguje adekwatnie. Czasem warto w trakcie bitwy na chwile żebrać myśli i popatrzeć na całokształt starcia. Jak silny jest jeszcze przeciwnik, jak mocny własny skład i oszacować, czy jeśli tak dalej Bedzie walka przebiegała, to wystarczy do zwycięstwa. W razie potrzeby zmienić strategie w trakcie i dostosować ja do sytuacji z wyprzedzeniem.

11. Najważniejsza cecha dobrego dowodzący jest szacunek dla swoich fortowcow. Dbać o każdego w trakcie bitwy, pilnować rotacji i nie narażać na zbędne ryzyko, jeśli takie poświecenie nie przyniesie drużynie korzyści. Tylko w ten sposób zdobędzie szacunek i zaufanie swoich ludzi, a wtedy beda posłusznie wykonywać nawet najbardziej ryzykowne rozkazy. Z drugiej strony proszę pamiętać, ze każdy jest tylko człowiekiem, a to jest tylko gra i niewykonanie rozkazu może przytrafić sie każdemu. Nie skupiać sie w trakcie dowodzenia na takich sytuacjach, a w żadnym razie nie trącić zimnej krwi i nie marnować upływającego czasu rundy na opieprzanie ludzi. Na takie wnioski przyjdzie czas po bitwie.

12. Po bitwie przydaje sie konstruktywna krytyka, ale jest rzadka. Z własnych obserwacji widzę, ze jest odwrotnie – ludzie maja tendencje do chwalenia nawet najbardziej głupiego dowodzenia, jeśli tylko przeciwnik był jeszcze gorszy lub słabszy i przegrał bitwę. Nie spoczywać na laurach, zawsze jest cos, co można było zrobić lepiej i poprawić.

Dzizes z s10

Jeśli chodzi o taktykę to tutaj pomoże nam blazej3 z s1

taktyka blazeja

masz chyba najczęściej wykorzystywana taktyka na średniaki celem tej taktyki jest wybicie ppków i górnego murku

co do postaci to np na lewy dolny 10 nadają się dwie postacie żołnierz i ppk

żołnierze full hp + set BD

taktyka blazeja2

Kanapka atak z 2 stron najbardziej skuteczny na średniakach.
Offy cel na górny mur bardzo skuteczna jeśli przeciwnik ma mało ppków potem najczęściej obiegasz fort jak pokazuje strzałka zielona w lewo albo w prawo ja zaznaczyłem lewą stronę zależy od tego gdzie przeciwnika bardziej obijesz/wybijesz potem idziesz na dolny i lewy/prawy mur jeśli masz tyle osób i wybijasz albo flagujesz

Blazej3 z s1

 Też jedna z taktyk s1 lecz przesłana od Cherry 1991

taktyka wisni

Kolor żółty – docel dla offów z inną klasą postaci niż PP.
Kolor czerwony – docel dla PP.

Wszystkie offy przedzierają się górą. W razie KOMPLETU ludzi, online idą dołem (strzałka zielona). Docelowo obydwie strony się spotykają na górze.

Cherry 1991 z s1

A teraz dwie taktyki z od NN z Jicarilli


 (na westforts bardzo podobna taktyka została przedstawiona u blazej3)
Rozpoczyna się bitwa ty puszczasz off-y pierwsze chroniąc ZA OFFAMI osoby które są on-line.
Z pewnością przeciwnik zbloczy sektor 9 – ty musisz zająć CAŁĄ 10-TKĘ.I zniszczyć basztę zawadiacką i zawadiaków on-line.
Jednak pamiętaj że przeciwna baszta żołnierska ,(przy rozbudowanych basztach)widzi dwie górne linie kratek sektora 10-tego…a wiec jak najszybciej musisz zająć sekt 25 oraz później sekt 24 oraz 9 (musisz zejść NIŻEJ)…następnie pchasz się do sekt 23 i tam już akcja się dzieje w zależności jak przeciwnik pozwala lub też ilu masz żyjących off-graczy.
STARAJ SIĘ SZUKAĆ PRZEWAGI I CHRONIĆ SWOJE HP.Szukanie przewagi to – ty musisz mieć więcej strzelających od przeciwnika.
Jeżeli off-ki wskoczą na górny murek lub na poszukiwacką – IDZIESZ Z ON LINE ALBO DO SEKT 8 lub 7 za lewy murek ALBO WRACASZ ON-LINE DO SEKT 1.
Robisz to dlatego że twoi off – sciągają strzały na siebie.
Potem zajmujesz (lewy lub prawy) murek i walczysz do ucieczki przeciwników lub poprzez flagę.

taktyka joe
off
czerwoni – poszukiwacze (3 pozycja na baszcie)
zieloni – zawadiacy
złoci – boby
niebiescy – żołnierze

ATAK Z PRAWEJ – WSZYSCY STOJĄ NA SOBIE !!!!!!!!!W JEDNEJ KRATCE (lewy dolny róg sekt 1)
Osoby ktore stoją inaczej – nie dostaną gwiazdki


Druga taktyka – PODOBNA ALE INNA bardzo mało osób ją stosuje tylko na św 10 , 12 i tu na Jica. Pomysł gracza Mlacek – jeden z najlepszych dowodzących w historii TW

UWAGA!!!! Ustawiasz wszystkich na jednym graczu…NA SOBIE !!!
A WSZYSTKIM GRACZOM ON-LINE DAJESZ KAPITANA.

Taktyka ta ma wiele zalet. Tworzy ją się przy zgranej ekipie.
Dlaczego na sobie.
Dlatego ze szpieg , kret – który zapisze się na bitwę – będzie miał trudności z określeniem twoich późniejszych zamiarów i przekazania ich dalej.
Dlatego że jeżeli będziesz miał DUŻO WIĘCEJ ON-LINE to NIE PRZENOSISZ SIĘ – tylko wszystkich on-line ustawiasz w sektorze 1 POD PRAWĄ ŚCIANĄ a że twoi on-line to kapitanowie po rozpoczęciu bitwy – ZOSTANĄ ZAKRYCI przez off i będziesz miał osłoniętych on-linów.
I 3 sprawa – PRZENOSINY DO SEKTORA 7.
To jest totalne zaskoczenie dla twojego przeciwnika.
Legiony na swoich światach (10 ,12 , Jicarila) zawsze maja szpiegów – taką taktyką można ich pokonać spokojnie mając słabszą ekipę.

NN z Jicarilli
Od skajłoker z s1 też dostajemy informacje.
Pierwsza część.
Przede wszystkim aby dowodzić, trzeba mieć w miarę dobry kontakt z innymi graczami, ponieważ zdarza się, że po prostu ludzie nie słuchają dowódców z którymi nie mają kontaktu, ale to różnie, mi osobiście pare razy się zdarzyło dlatego o tym piszę.Co do taktyk, jest ich trochę i to zależy od dowódcy jakie ustawienia preferuje. Kiedyś (3 lata wstecz) walki polegały na tym, ze obstawiane były wszystkie umocnienia na które atakował przeciwnik, czyli jeśli był atak na górę to obstawione całościowo górne baszty i mur. Teraz czasy sie zmieniły, choćby to, że mamy full dowodzenie (krytyki), absorpcja i możliwośc większej ilości HP.Taktyka ogólna na obrony:
Wszystko zależy od sytuacji jak w każdej bitwie, ale głównie w tych bitwach dnia taktyki są takie, ze obstawia się baszty po 1 postaci oraz blokada trawy i strzelamy się dopóki któraś ze stron nie odpuści.Przy blokowaniu umocnień najlepiej jest stawiać postać która broni dany sektor w rogu w zależności od sytuacji.jjjjhptI tutaj chodzi o to, że:
1. Gdy przeciwnik (czerwoni) atakuje z góry czyli powiedzmy, że to sektor 10, to najlepiej jest ustawić obrońce baszty na pozycji 7 (lewy dolny bz) bo tam otrzyma najmniej trafień. natomiast jesli przeciwnicy atakują z dołu (patrz biali) to najlepiej ustawić obrońce na pozycji 1 na baszte (patrz żółty) ponieważ biorąc pod uwagę, ze stoi na baszte bobów obrońca to on przyjmie kilka strzałów albo i kilkanaście i patrząc logicznie, no dobra, bobowa zbierze zawadiacka nie. Tak to prawda, bo zawsze można na zawadiackiej ustawić postać z 3-4k hp i sobie tam stoi bo nie obrywa, a na pewno przeciwnik ma offy które tę baszte mogą zająć więc baszta musi być obstawiona, chyba, że tych offów nie ma, ale wszystko wychodzi w praniu i jest mnóstwo manewrów, które mozna zasotsować. Najlepszy sposób to blokowanie umocnień na jednego obrońcę i rotowanie, ciagłe rotowanie.

Póki co to pierwsza część z cyklu obron

skajłoker z s1

 

A teraz Kaczy-K3 z s1

eemgbyj

Offy zaznaczono na biało
Online na czerwono

Black Bart i Bob Dalton to obecnie najlepsze według mnie sety na forty

zawadiacy – set Barta
reszta – Bob Dalton

Kaczy-K3 z s1

 


Jeśli kopiujesz zawartość  strony, proszę wstaw link z którego to kopiowałeś. Napracowałem się nad tym wszystkim.

thewest.1.ufacebook

4 odpowiedzi na „Poradnik Fortowy.

 1. ZabójcaMuminka pisze:

  Tyle Dzizes się napisał a jedyne co wynika z tego że trzeba mieć full Online z hp 😀 Zero konkretów. Z tymi szpiegami to gratulacje , że bez wiedzy jak przeciwnik stoi nic nie zrobisz brawa 😀 buahaha ZM z s10

  Polubienie

  • wojcieszy pisze:

   Ja osobiście nie jestem za szpiegowaniem, lecz wiem, że takie rzeczy mają miejsce i są wykorzystywane przez dowódców.
   Napisałem tyle co sami dowódcy pisali. Chcesz więcej ? Pochwal się swoją wiedzą.

   Polubienie

  • Pemol98 pisze:

   U was ostatnimi czasy liczy sie ile zawadiaka ma dowodzenia przez co bitwy dnia przegrywacie bo brakuje Wam hp, boicie się chodzić na flage, a Wasz dowodca nawet z przewaga potrafi przegrywac 😉 Po za tym praktycznie w kazdym wiekszym sojuszu jest szpieg, nawet na wojnach itd stosowano takie „sztuczki” ..

   Polubienie

 2. Maciek pisze:

  No cóż..taktyki i porady stare jak ich twórcy 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.